• Wysyłka w 24h
  • Darmowa dostawa od 300 zł

Kolagen na zdrowie - jak to działa?

0
Kolagen na zdrowie - jak to działa?

Kolagen na zdrowie. Zastanawiasz się, czy włączyć suplementację kolagenem, czy korzystnie wpływa na nasz organizm, jakie są zalety, a może i wady jego suplementacji? Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest kolagen? Kolagen to białko, które występuje w każdym organizmie. Kolagen znajdziemy w naszym organizmie w skórze, mięśniach, ścięgnach, kościach i układzie pokarmowym.

Kolagen ma zbawienne właściwości, które wpływają na kondycję naszego organizmu. Jest sprężysty i elastyczny, a co za tym idzie, pomaga nabrać skórze tych właściwości, ale potrafi także zastąpić martwe komórki skóry. Oprócz sprężystości kolagen posiada także funkcję tak zwanego kleju w stawach i ścięgnach.

Jak działa kolagen, na co korzystnie wpływa i jak go suplementować? Poniżej kilka wskazówek.

Kolagen, struktura chemiczna

Kolagen jest białkiem, które składa się z aż trzech łańcuchów, które tworzą potrójną helisę. Co ciekawe każdy łańcuch z osobna posiada aż 1400 aminokwasów, najważniejszymi z nich są prolina oraz glicyna. Tych dwóch aminokwasów nie znajdziemy w kolagenie zwierzęcym, są produkowane jedynie w organizmie człowieka. Nierzadko jednak te aminokwasy są produkowane w za małym stopniu, warto wtedy rozpocząć suplementację dodatkową kolagenem.

Wpływ kolagenu na zdrowie, najważniejsze korzyści

Kolagen ma zbawienny wpływ na nasz organizm na wielu płaszczyznach. Do najważniejszych należą między innymi:

  • Nawilżenie stawów. Sztywne bądź strzelające stawy, znasz to uczucie? Może ono świadczyć o niedoborze kolagenu. Utrata kolagenu sprawia, że ścięgna i stawy zaczynają poruszać się mniej swobodnie, co może prowadzić do sztywności, a nawet obrzęków.

  • Bóle stawowe. Osoby, które cierpią na bóle stawowe, a także zwyrodnieniowe powinny koniecznie spróbować suplementacji kolagenem. Badania wykazują, że może on nawet niwelować dolegliwości bólowe.
  • Zdrowie wątroby. Glicyna zawarta w kolagenie wpływa korzystnie na stan wątroby. Regeneracja wątroby, ostre lub przewlekłe stadia idealnie nadadzą się do suplementacji kolagenem.
  • Wsparcie układu trawiennego. Kolagen leczy uszkodzone ściany komórkowe jelita i wypełnia je leczniczymi aminokwasami. Suplementowanie kolagenu sprawia, że tworzące się tkanki łączne uszczelniają i leczą wyściółkę przewodu pokarmowego. Jest także istotny w leczeniu schorzeń takich jak: refluks, choroba Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy nieszczelnego jelita.
  • Wsparcie układu krążenia. Prolina, która zawarta jest w kolagenie, pomaga ścianom tętnic uwolnić nagromadzany tłuszcz z krwioobiegu, a co za tym idzie, zmniejsza się tłuszcz w tętnicach, minimalizując tym samym odkładanie się tłuszczu w układzie krwionośnym.
  • Poprawa kondycji skóry. Zwiększona podaż kolagenu sprawi, że skóra na nowo zacznie być bardziej sprężysta i wiotka. Kolagen odpowiedzialny jest za jędrność oraz odbudowę i naprawę komórek skóry. Kolagen dodatkowo wykazuje działanie redukujące cellulit i rozstępy.
  • Zwiększenie metabolizmu. Glicyna, którą znajdziemy w kolagenie, odpowiada za tworzenie tkanki mięśniowej. Dzieje się to za pomocą przekształcenia glukozy w energię, która odżywia komórki mięśniowe.
  • Wzmocnienie paznokci, włosów i zębów. Białko kolagenowe jest budulcem paznokci, włosów oraz zębów. Jeśli cierpisz na łamliwe paznokcie, wypadające włosy czy słabe zęby, to kolagen sprawdzi się tu idealnie.

Rodzaje kolagenu

Kolagen znajdziemy zarówno w jedzeniu jak i suplementach diety. Kolagenu w pokarmie możemy szukać w: galaretach z nóżek cielęcych i wieprzowych, salcesonie, podrobach, galaretkach owocowych i golonce.

Natomiast kolagen zawarty w suplementach znajdziemy w postaci proszku, płynu czy kapsułkach. Jego postać tak naprawdę jest zależna od naszych preferencji smakowych.

Czy warto stosować kolagen?

Kolagen ma absolutnie zbawienny wpływ na nasz organizm. Ma dobroczynne właściwości wpływające na stan skóry czy paznokci, a za ten odpowiada za aspekt wizualny. Drugim istotnym faktem na pewno są właściwości zdrowotne. Jeśli zauważysz u siebie wspomniane wyżej dolegliwości, warto rozpocząć suplementację kolagenem. Jego bogatą ofertę można znaleźć na Sanvital.pl. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz zadbanie o własne zdrowie jak najlepiej.

Komentarze do wpisu (0)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium