Podczas pandemii trudno nam efektywnie zadbać o odpowiedni dawkę aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia, obostrzenia, które uniemożliwiają zwykłe funkcjonowanie sprawiają, że brak nam sił i chęci na regularne ćwiczenie. Tymczasem WHO zachęca nas do ruszenia się z kanapy. Ile czasu powinniśmy poświęcić na aktywność fizyczną?
- Dzieci powinny spędzać aktywnie co najmniej 60 minut dziennie, zdrowi dorośli od 150 do 300 minut tygodniowo. To nowe zalecenia WHO.
- W czasie epidemii szczególnie trudno zadbać o aktywność fizyczną. Motywacją może być fakt, że badania potwierdzają, że otyłość i nadwaga są czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19
- W zaleceniach pojawiły się też rekomendacje dla osób po 65. roku życia, z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnościami.
Rób krótkie aktywne przerwy w ciągu dnia.
Te krótkie aktywności mogą się zsumować i zapewnić spełnienie tygodniowych zaleceń co do ruchu. Taniec, zabawa z dziećmi czy też wykonywanie prac domowych, takich jak sprzątanie, prace w ogródku to doskonałe sposoby na pozostanie aktywnym w czasie pobytu w domu. Warto też skorzystać z propozycji ćwiczeń online. Wiele z nich jest bezpłatnych i można je znaleźć na przykład na YouTube. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie ma się doświadczenia w wykonywaniu danych ćwiczeń, trzeba być ostrożnym i świadomym własnych ograniczeń.
Nie siedź. Wstań.
Jeśli pajacujesz zdalnie z domu nie siedź za długo w tej samej pozycji. W miarę możliwości wstawaj od komputera co 30 minut. Rozważ możliwość części pracy w pozycji stojącej. Jeśli spędzasz czas wolny w pozycji siedzącej wybieraj czynności stymulujące poznawczo, takie jak czytanie, krzyżówki, gry planszowe czy puzzle.
Spaceruj po domu.
Nawet w małych przestrzeniach spacerowanie lub chodzenie w miejscu może pomóc Ci pozostać aktywnym. Jeśli rozmawiasz przez telefon, chodź po domu podczas rozmowy, zamiast siedzieć.
Relaksuj się.
Medytacja i głębokie oddechy mogą pomóc ci zachować spokój. Słuchaj ulubionej muzyki, czytaj książki, obejrzyj film.
Dla utrzymania optymalnego zdrowia ważne jest również, aby pamiętać o zdrowym odżywianiu i odpowiednim nawodnieniu. Napoje słodzone cukrem zastąp wodą. Ważne jest aby Twoja dieta zawierała dużo warzyw i owoców – powinny stanowić połowę tego co jemy. Z produktów zbożowych powinno się wybierać jak najczęściej te pełnoziarniste. Należy ograniczyć spożycie soli i cukru. Warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce i zastąpić je olejami roślinnymi. WHO zaleca osobom dorosłym ograniczenie lub unikanie napojów alkoholowych a osobom młodym, kobietom w ciąży i karmiących piersią nie spożywanie w ogóle. Podczas kwarantanny cieszmy się z czasu spędzonego z bliskimi, czerpmy też radość ze wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków.
Zobacz również:
- Unikalne kosze prezentowe - zdrowe pomysły na prezent
- Suplementy diety - co trzeba o nich wiedzieć
- Kalendarze adwentowe w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia
- Kwas askorbinowy –pogromca wolnych rodników
- Pomysły na jesienne wieczory
- Sezon na jesienne warzywa i owoce wystartował
- Jak zacząć być Eko? Ekologia w domu
- Doskonała sylwetka ciała, a suplementacja diety
- Orzechy - zdrowa przekąska
- Dieta ketogeniczna
- Olej tamanu - Hit pielęgnacyjny
- Szybkie usuwanie kurzajek
- Olejek Busajna - Kosmetyk wielozadaniowy
- Sól Kłodawska - Polski Skarb Ziemi
- Ekologiczny proszek do prania
- B12 - tajemnicza czerwona witamina
- Ksylitol – naturalna ochrona przed próchnicą