• Wysyłka w 24h
  • Darmowa dostawa od 300 zł

Jak zacząć być Eko? Ekologia w domu.

0
Jak zacząć być Eko ? Ekologia w domu.

W czasach pandemii, gdzie zalecane jest używanie jednorazowych maseczek, rękawiczek. Produkty w sklepach są pakowane w większą ilość plastiku i folii. Ważne jest, aby zachować zdrowy umiar i zadbać o naszą planetę, zaczynając od niewielkich zmian w swoim środowisku.

Maseczki i jednorazowe rękawiczki na chodnikach, restauracyjne posiłki pakowane „na wynos” w pudełka i siatki lub podawane w plastikowych naczyniach, niezliczone przesyłki owinięte folią bąbelkową, paczki sklejone taśmą. Czy świat zasypią tony śmieci związanych z ochroną przeciwwirusową?

Zrozumiałaś/eś już, jak bardzo jest zaśmiecona nasza planeta, ale nie wiesz, co możesz zrobić, żeby być zero lub chociaż less waste? Znamy doskonale to uczucie. Dzisiaj ciężko nam sobie wyobrazić, że można w ogóle nie produkować śmieci. Statystyczny Polak produkuje ich ponad 310 kg rocznie i liczba ta stale rośnie. Co więc zrobić, żeby ten trend odwrócić? Z pomocą przychodzi zasada 5 R, czyli lista 5 reguł, których wdrożenie jest kluczowe dla zredukowania liczby odpadów wokół nas.

ZASADA 5 R                   

  1. Refuse, czyli ODMAWIAJ – to pierwsza, ale najważniejsza i absolutnie podstawowa zasada. Naucz się mówić „nie”, a naprawdę dramatycznie ograniczysz liczbę śmieci, które przynosisz do domu.

A oto kilka przykładów z życia:
– powstrzymaj sprzedawcę w warzywniaku przed zapakowaniem zakupów do foliówki;
– uprzedź barmana, że zamawiasz drinka, ale nie chcesz, aby ozdabiał go słomką;
– nie bierz jednorazowej łyżeczki w lodziarni.

  1. Reduce, czyli OGRANICZAJ SIĘ – zasada druga, bardzo trudna w epoce konsumpcji. Dlaczego? Bo mówi nam, aby nie kupować wszystkiego, na co nas stać i na co mamy ochotę. Nakłania do minimalizmu i redukcji ilości przedmiotów, które nas otaczają. Nie kupuj kolejnej pary spodni, nie kupuj kolejnej pary butów, nawet jeżeli są najpiękniejsze na świecie! 
  1. Reuse, czyli UŻYJ PONOWNIE – trzecia zasada, która mówi nam, aby naprawiać, a przy okazji być kreatywnym. Obecnie przedmioty są tanie i często myślimy, że nie opłaca się ich naprawiać. To ekologiczna pułapka, przed którą musimy się bronić! 
  1. Recycle, czyli SEGREGUJ ŚMIECI – zasada czwarta, którą pewnie już choć częściowo wdrożyłeś w życie, bo teraz w Polsce segregacja jest niemal obowiązkowa. To świetnie, ale zastanów się, czy segregujesz odpady prawidłowo. To bardzo ważne, żeby móc je przetworzyć i odzyskać. 
  1. Rot, czyli KOMPOSTUJ – piąta, ostatnia już, choć niepomijalna zasada. Odpady zielone w naturalnych warunkach doskonale rozkładają się w sposób naturalny, a przy okazji mogą posłużyć do użyźnienia ziemi i nakarmienia kilu robaczków. Możesz mieć swój własny kompostownik w domu i pozyskiwać z niego ziemię do kwiatków.

 

Zobacz również:

Komentarze do wpisu (0)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium